Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” medlulına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde mevcut site, yemeden içmeden ardından korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına beklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yüce bir neşvünema göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en berceste yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste aile sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilgi duyanlar midein tam bir turizm cenneti! Gün boyunca sağlam çok medeniyete aile sahipliği yapan bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile de oldukça popüler. Antik kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden berceste 13 yeri sizin midein listeledik. şayet siz de yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşılayacak ilk nokta Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede nokta meydan surlar vâsiletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin bile çok şatır olduğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten zevk alanlar midein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe gezi edebilir ve maksat kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda nokta meydan doğal kavara deposundan binlerce senedir çıdem alevler turfa Palikarya Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” medlulına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline şiddetlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek sarrafiyelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi makam dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 makam şeşndan alevler saçmaya devam eder. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi makam dibinden fıştepe alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak midein Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin kızdırmaiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde nokta kızılır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında nokta kızılır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çıkma zamanlarda tamamen baskı yapımı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değfiiltirilmiştir. çıkma sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının nokta aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin yıldız yöreında ise çıkıntı halinde bir güçlü nokta kızılır. Bu demirin fiillevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki gün boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında nokta kızılıyor. Taban Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda bünyeldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Tarihi bünyenın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişkin sıfır hareketsiz im olmasının cepheı saf Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl ender bünyelarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise hasetmüzde bir bütün halinde dulda şeşna münfailtır.

Antalya vip transfer

Belek Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir