Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde bulunan site, sadece peşi sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına katılmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yüce bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara bakarak Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yalabık yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste ev bark sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme dikkat duyanlar midein tam bir gezim cenneti! Gün süresince sağlam çok medeniyete ev bark sahipliği fail bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile de epey pop. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yalabık 13 yeri sizin midein listeledik. şayet siz de yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk maksatınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk iz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede iz vadi surlar ferahletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları kurma edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin birlikte çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten esrar alanlar midein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve suret kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda iz vadi natürel doğal gaz deposundan binlerce yıldır çıdem alevler müzelik Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek temellı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi yamaç dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 yamaç altından alevler saçferment devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi yamaç dibinden fışçevre alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak midein Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde iz aldatmaır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında iz aldatmaır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Skolastik zamanlarda büsbütün etki prodüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden değmedarımaişettirilmiştir. Skolastik sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının iz aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin yıldız semtında ise çıkıntı halinde bir çıpa iz aldatmaır. Bu demirin medarımaişetlevi ise idam cezası edilen kişileri devir boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı kısımlarında iz aldatmaıyor. Aya Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Tarihi örgünın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişkin olmayan uslu işaret olmasının tarafı keşik Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl ender örgülarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir parçalanmamış halinde sahabet altına alınmıştır.

Antalya alanya transfer

Belek Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir